Mi a helyzet a tevékenységi körökkel?

A közhiedelemmel ellentétben a tevékenységek listájába csak azt kell felvenni, amit a vállalkozás ténylegesen végez. A kilencvenes években ezt adminisztrációhoz, ügyvédi díjakhoz, sőt eljárási illetékhez kötötték, amit a lakosság meg is tanult, így telepakolták tevékenységi körökkel a vállalkozásokat "hátha" alapon. Bár 2009 óta illetékmentes a bejelentés és az állami adóhatóság felé teljesítendő, állambácsi beleégette a hibás gyakorlatot a gazdálkodók fejébe...

A tevékenységi körökhöz logikus, hogy sok minden kötődjön, de ezt elég szűk körben figyelik, például bankok esetén kötött a tevékenységi lista, nehogy aztán kenyérsütésbe kezdjenek a bankárok, de hasonló a helyzet az építészeknél és a könyvvizsgálóknál is. A cégjegyzékbe kitekintve azonban a magyar gazdaság elég nehezen kategorizálható, hiszen még mindig divat telehányni a létesítő okiratot több tucat olyan tevékenységgel, ami még a kanyarban sincs, nemhogy azt végeznék. Ma már a NAV felé megtörtént bejelentés esetén az ügyvédeknek csupán a soron következő okiratba kell beleszerkeszteniük a cégjegyzékben szereplő tevékenységi körök listáját.

A Nemzeti Agrárkamarához kötődő állami bürokratáknak azonban megtetszett a tevékenységi kör logikája, ezért az agrárkamarai tagdíjat hozzákötötték a TEÁOR számokhoz, függetlenül attól, hogy az adott mezőgazdasághoz kötődő tevékenységet egyáltalán a vállalkozás végzi-e, vagy éppen fordítva: végzi, de nincs éppen az a TEÁOR kód a listában. Ebből lett aztán kisebbfajta balhé, de még itt sem indult el a tisztulási folyamat, továbbra is rendre tele van a cégkivonat hajmeresztő tevékenységi körökkel. A NÉBIH felé már csak a ténylegesen végzett tevékenység esetén merül fel az élelmiszerlánc-felügyeleti díj.

Bár a könyvelőiroda és az adótanácsadó iroda nem jogi fogalom, a 6920-as TEÁOR szám felvételéhez elvileg a NAV felé bejelentést kellene tenni, igazolva, hogy megvan legalább egy érintett személynél a szükséges képzettség, végzettség. A NAV azonban nem kíván foglalkozni a tevékenységi körök vizslatásával. A NAV pénzmosás elleni részlege is vakon repül, nem tudják, hogy hány érintett van, akiknek szabályzatot kellene beküldeniük és gyanakodni és bejelentést tenni az ügyfelek dolgai láttán, amit jól láthatóan a könyvelők és adótanácsadók nem csinálnak.

A tevékenységi körökhöz tartozó engedélyezési, bejelentési, valamint képzettségi-végzettségi feltételeket az MKIK KAVIR honlapján lehet lekérdezni.

Slusszpoén, hogy amíg egy cég simán, bírság nélkül bejelentheti, hogy már 5 éve gyakorol egy be nem jelentett tevékenységi kört, addig az egyéni vállalkozások esetében a bejelentés - rejtélyes okokból - nem lehet visszamenőleges.

Ruszin Zsolt
a FairConto Zrt. részvényese

Érdekesnek találta a cikket? Ossza meg másokkal!

Megosztás Facebookon